Torpedownia to pozostałość po kompleksie obiektów badawczych, w którym produkowano i testowano torpedy przeznaczone dla niemieckich sił morskich oraz powietrznych, w trakcie II Wojny Światowej.
W 1940 r. w Gdyni (w dzielnicy Babie Doły oraz Oksywie) wybudowano dwa budynki wysunięte ok 300 metrów w głąb Zatoki Gdańskiej. Osadzone zostały na betonowych podstawach i połączone z zapleczem lądowym, które to obejmowało m.in. przystań dla jednostek obsługujących nawodne obiekty.
Po wojnie torpedownia znajdująca się na wysokości Oksywia została przebudowana i do dnia dzisiejszego służy jako baza jednostki specjalnej Formoza. Obiekt na Babich Dołach z biegiem lat zaczął popadać w ruinę. Obecnie jest wyjątkowo ciekawym i chętnie odwiedzanym miejscem do nurkowania.
Do obiektu byłej torpedowni na Babich Dołach można dotrzeć od strony morza jak i lądu, lecz drugie rozwiązanie może okazać nie lada wyczynem. Aby dostać się do torpedowni należy pokonać setki schodów prowadzących w dół po bardzo stromym i wysokim zboczu. Następnie przejść spory kawałek plażą i przepłynąć około 300 metrów. Wyprawa ta jest osiągalna jedynie dla wyjątkowo wytrwałych płetwonurków i freediverów, którzy nieobarczeni ciężkim sprzętem chętnie tam trenują.
Dla pozostałej grupy płetwonurków zbawiennym rozwiązaniem jest możliwość cumowania łodzi do budynków, z których w łatwy i przyjemny sposób można wejść do wody.
Głębokość w okolicach torpedowni waha się od 6 do 12 m, a w zawalonych miejscach jest to około 3 metrów.
Budynek przypominający swoim kształtem literę U, otoczony jest ogromną ilością gruzu i metalowych konstrukcji, które zostały zezłomowane tam po wojnie. Obiekt połączony jest dwoma kanałami oddzielającymi prawe i lewe skrzydło od głównego budynku. Po środku powstało składowisko gruzu i betonowych płyt. W okolicach torpedowni rozwinęła się swoista rafa, na której można spotkać babki, węgorz, wężynki, miniaturowe kraby i krewetki oraz bardzo malownicze tasze. Warto podkreślić, że piaszczyste dno zapewnia dobrą widoczność sięgającą jesienią i wiosną nawet do 7-10 m.
Podczas nurkowania na terenie torpedowni musimy być bardzo uważni, gdyż jest sporo miejsc w których możemy rozedrzeć skafander bądź uszkodzić sprzęt. Pomimo tego, jest to idealne miejsce dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nurkowaniem wrakowym oraz dla nurków stopnia podstawowego, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności i zanurkować w kontrolowanych warunkach na Zatoce Gdańskiej.
Jeśli masz pytania, pisz lub dzwoń do nas śmiało!
Łukasz 510 167 646
Ewa 663 585 111
kontakt@centrum-nurkowe.pl
Zapraszamy na wspólne nurkowania!
Ekipa CTN