INSTRUKTOR

DLA KOGO?

„Instruktor nurkowania” – brzmi poważnie, prawda? Nurkowie decydują się zostać instruktorem nurkowania z różnych powodów. Dla niektórych zdobycie kwalifikacji instruktora polega po prostu na dzieleniu się z innymi swoją pasją do nurkowania. Dla wielu jest to bilet do nurkowania na całym świecie, a dla jeszcze innych chodzi o osiągnięcie celu, jakim jest zdobycie szczytu wybranej działalności. Niezależnie od tego, czym kierujesz się Ty, certyfikacja instruktora RAID może otworzyć Ci drzwi do nowej ekscytującej kariery lub po prostu zwiększyć przyjemność z nurkowania.

Jeśli jesteś Divemasterem z dużym doświadczeniem i spodobała Ci się praca z innymi nurkami, zapraszamy na kurs Instruktora RAID. RAID to nowa organizacja na polskim rynku nurkowania, mimo że została założona w 2007 roku, na całym świecie rozrasta się w szalonym tempie. Federacja RAID jest czymś bardzo wyjątkowym na tle obecnych organizacji i to w wielu aspektach!

RAID przyjął inne podejście i uważamy, że jest to znacznie lepsze podejście do nurkowania, niż mają inne agencje szkolące nurków. Wierzymy, że wszystko zaczyna się od wyszkolenia lepszych instruktorów. Więc jeśli naprawdę chcesz być „najlepszym z najlepszych”, to RAID jest dla Ciebie najlepszym wyborem.

Nie jest to przypadek, że jest to dużo trudniejsza ścieżka, a nawet o wiele dłuższa, tylko naszym zdaniem, dzięki temu będziesz przygotowany do podjęcia odpowiedzialności za szkolenie ludzi do bezpiecznego nurkowania i do pracy ze sprzętem, które podnoszą jakość treningu nurkowania ponad wszystko.

Nie wierzymy w powrót do „starych dobrych czasów”, kiedy to szkolenie może trwać miesiącami, aby zostać nurkiem, lecz uważamy, że nurkowie powinni spędzać więcej czasu na doskonaleniu umiejętności w basenie. Na przykład uważamy, że coś tak prostego, jak wydłużenie czasu treningu na wodach otwartych z zaledwie 80 do 120 minut, znacząco wpłynie na bezpieczeństwo nurka.

Jako przyszły instruktor wiesz, jak długo czasu możesz poświęcić aby nurek czuł się komfortowo podczas pierwszych kilku nurkowań i jak bezcenne będą dodatkowe 40 minut w wodzie na utrwalenie umiejętności. Zwłaszcza, gdy kontrola pływalności i inne niezbędne umiejętności były już doskonałe w bezpiecznych warunkach basenowych.

Jak już wspomnieliśmy, nie chodzi tu tylko o trudność treningu (chociaż istnieją dodatkowe warunki wstępne), ale o podejście i metodologię szkolenia. Na przykład jako instruktor RAID Twoja kontrola pływalności będzie wzorowa, jeśli nie jest, to przeszkolimy Cię, aby Ci to zapewnić. Divers Alert Network (DAN) informuje, że słaba kontrola pływalności jest poważnym i niedopuszczalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa nurka i dlatego RAID od samego początku tak bardzo skupił się na tej umiejętności.

Dlaczego warto zostać instruktorem w naszej federacji?
 • Staniesz ramię w ramię z jednymi z najlepszych instruktorów i trenerów w Polsce. Naszą główną dewizą jest NAJWYŻSZY POZIOM SZKOLENIA, tak aby Twoi kursanci po zakończeniu szkolenia stali się naszymi partnerami nurkowymi. W RAID nie tolerujemy szybkich kursów, po których nowi nurkowie są niedoszkoleni. Uważamy, że każdy kursant jest wizytówką swojego instruktora.
 • Już od kursów podstawowych stosujemy NOWOCZESNY SYSTEM szkolenia oparty na trymie, pływalności i technikach poruszania się. Nasi kursanci muszą nie tylko czuć się dobrze pod wodą, ale także dobrze nurkować nie niszcząc podwodnego świata. Muszą rozumieć i stosować zalety zerowej pływalności, nawet jeśli wymaga to poświęcenia większej ilości czasu przez instruktora.
 • JAKOŚĆ NIE ILOŚĆ. Według RAID miarą naszego sukcesu nie jest liczba nurków, których szkolą instruktorzy, a ich UMIEJĘTNOŚCI.
 • Szkolimy w NOWOCZESNEJ KONFIGURACJI. Zalety skrzydła i konfiguracji automatów z długimi wężami doceniamy sami jako instruktorzy, więc również w takiej konfiguracji szkolimy naszych kursantów. 
 • Wyjątkowy SYSTEM ONLINE pomoże Tobie prowadzić kursy i upraszcza „papierologię” do pełnego minimum. Nasi kursanci otrzymują dożywotni dostęp do materiałów szkoleniowych online w postaci PDF, jeśli po jakimś czasie RAID wprowadzi zmiany w kursach, kursanci zawsze będą mieli dostęp no najnowszych wersji podręczników. Nasi kursanci poprzez system online sami w odpowiednim dla nich czasie wypełniają testy każdego teoretycznego modułu, a także końcowy egzamin.
 • PRZEJRZYSTOŚĆ SZKOLENIA zarówno dla instruktora jak i kursanta. Wszystkie ćwiczenia jakie kursant musi wykonać podczas szkolenia są wyszczególnione w systemie Online. Aby dokonać końcowej certyfikacji, zarówno instruktor jak i kursant potwierdzają wykonanie wszystkich ćwiczeń na wodach zamkniętych i otwartych. 
 • NATYCHMIASTOWA CERTYFICACJA kursantów. Nie tylko kursant otrzymuje materiały szkoleniowe zaraz po zalogowaniu się do systemu RAID na stronie www.diveRAID.com, ale także zaraz po zakończeniu kursu otrzymuje e-certyfikat, którym może posługiwać się na całym świcie.
 • Pełna LEGALNOŚĆ na światowym rynku. RAID jako jedna z nielicznych federacji nurkowych na świecie posiada certyfikat ISO/EUF, jest członkiem RSTC (Recreational Scuba Training Council) oraz członkiem założycielem RTC (Rebreather Training Council).
 • JEDNA OPŁATA INSTRUKTORSKA. W RAID mamy kilka pionów szkoleniowych – rekreacyjny, techniczny, rebreatherowy, medyczny i freediving. Nie zależnie od tego w ilu pionach będziesz instruktorem RAID, płacisz tylko jedną roczną składkę instruktorską.
 • NISKIE KOSZTY certyfikatów. RAID jest federacją „paper free” nie drukujemy podręczników, są one dostępne online w postaci PDF, nie drukujemy różnego rodzaju formularzy, a certyfikaty także są „elektroniczne” (choć istnieje dodatkowa opcja certyfikatu plastikowego), wszystko to powoduje, że opłata za dostęp do materiałów i certyfikację Waszego kursanta są na bardzo niskim poziomie.

CO DALEJ ?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie: no ale co dalej? Czy znajdę pracę jako instruktor? Odpowiedź jest prosta: oczywiście że tak. Oferujemy WSPARCIE dla instruktorów i centrów nurkowych. Zadaniem Regionalnego Biura RAID i wszystkich Instruktor Trenerów jest realne i ciągłe wspieranie naszych reprezentantów w Polsce. Więc po kursie instruktorskim nie zostaniesz sam, staniesz się członkiem wyjątkowej grupy ludzi, mających na celu szkolić na najwyższym poziomie, nawzajem się wspierać i po prostu cieszyć się nurkowaniem w każdej jego formie.

Nie powinieneś się martwić, że zostaniesz instruktorem w agencji, która zamiast na jakość, stawia na liczbę przeszkolonych nurków. Możesz pomyśleć, że może to w jakiś sposób ograniczyć Twoje możliwości, ale jak na ironię jest odwrotnie. Wygląda na to, że świat zgadza się z zajmowanym przez nas stanowiskiem. Konsumenci nurkowania zauważyli, że RAID przeszedł od koncepcji opartej na jakości do ruchu, który ogarnia glob w niesamowitym tempie.

Przebieg kursu 

 • Kurs składa się z części akademickiej i praktycznej. Weźmiesz udział w programie rozwoju instruktorów (IDP) oraz treningu instruktorskim (IT). W skład szkolenia wchodzą specjalistyczne prezentacje akademickie, quizy, egzamin on-line i praktyczne szkolenie umiejętności. Będziesz uczestniczył w prezentacjach dydaktycznych w wodzie dla sesji w wodzie zamkniętej i / lub na otwartej wodzie.
 • EGZAMIN INSTRUKTORSKI (EI)

 

Egzamin Instruktorski RAID (EI) to dwudniowy program oceniający umiejętności prezentacji kandydata na instruktora, wiedzę akademicką, poziom umiejętności osobistych, zrozumienie systemu edukacji RAID i systemu kontroli jakości oraz ich postawę i profesjonalizm.

Egzamin Instruktorski RAID, ma wysokie standardy i całkowicie obiektywnie ocenia umiejętności kandydata. Kandydaci są oceniani tylko przez egzaminatorów RAID, w skład których mogą wchodzić pracownicy RAID International i pracownicy regionalnego biura RAID. Egzaminy Instruktorskie RAID są przeprowadzane w różnych lokalizacjach na całym świecie.

Egzamin przetestuje standardy oraz Twoje umiejętności praktyczne i profesjonalne podejście. Jest to kamień milowy w procesie szkolenia instruktorów i cel dla każdego, kto chce zostać wysokiej jakości instruktorem nurkowania.

WYMAGANIA

Wymagamy znacznie więcej godzin spędzonych w wodzie, niż większość innych agencji szkolących nurków. Oznacza to, że potrzebujemy 100 godzin, czyli około dwa razy więcej niż w przypadku innych agencji. Wierzymy, że potrzebujesz tego poziomu doświadczenia, aby być naprawdę pewnym siebie jako instruktor nurkowania. Dodatkowo:
 • Musisz mieć ukończone 18 lat.
 • Posiadać kurs pierwszej pomocy, podpisany przez licencjonowanego lekarza.
 • Mieć ukończone i zaliczone kursy: RAID Open Circuit Open Water, Advanced 35, Master Rescue.
 • Posiadać certyfikat Divemastera RAID lub równoważny certyfikat od uznanej agencji szkoleniowej i / lub ukończyć, zgodnie z wymogami instruktora, minimum umiejętności Divemastera w wodach otwartych.
 • Należy dostarczyć aktualne certyfikaty instruktorskie Rescue Breathing / CPR / BLS i Oxygen prvider (DAN / równoważny).

KURSY

EXPLORER
30

ADVENCED
35

DEEP
40

MASTER RESCUE DIVER


DIVEMASTER


INSTRUKTOR