DAN

DIVERS ALERT NETWORK

Divers Alert Network to nurkowa sieć ratownicza. Istnieje od 1980 roku. Jest to organizacja non profit. Swoje działania skupia na kilku sprawach:
  • system ratownictwa nurkowego (procedury, telefony alarmowe, transport medyczny i sieć komór hiperbarycznych)
  • system ubezpieczeń zdrowotnych dla nurków, gwarantujący opiekę medyczną i socjalną w razie wypadku i choroby nurkowej
  • informacja medyczna (raporty roczne i inne publikacje)
  • rozwijanie medycyny nurkowej, gromadzenie i analiza danych statystycznych o wypadkach nurkowych oraz projekty badawcze z zakresu medycyny hiperbarycznej
  • edukacja ratownicza i upowszechnianie na skalę międzynarodową tych samych przejrzystych procedur ratowniczych
  • upowszechnianie ujednoliconego sprzętu ratowniczego

DAN działa na wszystkich kontynentach. Strona internetowa Europejskiej gałęzi DAN to www.daneurope.org. DAN EUROPE obejmuje swoim zasięgiem Europę i basen Morza Śródziemnego oraz północną Afrykę (w tym Egipt i Morze Czerwone), a także Israel i Malediwy.

Zatem wyjeżdżając na nurkowe wakacje w najbardziej popularne miejsca, takie jak Chorwacja czy Egipt pozostajemy w zasięgu sieci europejskiej. Europejski telefon alarmowy to +39 0642 118 685. Wszędzie zazwyczaj istnieją też lokalne linie alarmowe i wyjeżdżając na wakacje warto ich numer zanotować.

Więcej na ten temat na:

http://www.daneurope.org/web/guest/idancontacts
http://www.daneurope.org/web/guest/idancontacts oraz http://www.daneurope.org/web/guest/national-directory http://www.daneurope.org/web/guest/national-directory

W Polsce numer linii alarmowej w wypadku nurkowym to +48 58 622 51 63. To nic innego jak powszechnie nurkom znany  numer KOMH  (Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej) w Gdyni http://www.hiperbaria.gdynia.pl www.hiperbaria.gdynia.pl
Wpiszcie go do swojego telefonu. Zapiszcie dodatkowo w swoim Logbooku. W razie wypadku nurkowego lub choćby najmniejszych wątpliwości (nawet po zajęciach basenowych) nie zwlekajcie – dzwońcie i pytajcie o radę oraz wskazania do dalszego postępowania.

Polskie przepisy zapewniają nam pomoc ratowniczą i opiekę zdrowotną w wypadku nurkowym. Jednak wyjeżdżając za granice zawsze pamiętajcie o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego – przemyślanego i dopasowanego do lokalnych warunków socjalnych oraz do naszych potrzeb rodzinnych i planów nurkowych.

Jeśli nurkujecie w stałej grupie przyjaciół, klubie nurkowym – pomyślcie o wspólnym zakupie zestawu tlenowego. Nasze Centrum oferuje takie możliwości, a radą posłuży instruktor DAN.

Jeśli chcecie się wspólnie przeszkolić i „oswoić” sprzęt ratowniczy – zapraszamy na nasze szkolenia ratownicze. To dobra wspólna zabawa i ćwiczenia, które dadzą Wam poczucie, że umiecie zestaw tlenowy użyć, a w trudnej chwili nie będziecie zwlekać, bo po prostu wiecie, co robić…