TOddy Style

CZYM JESt TODDY STYLE ?

Sidemount jest to konfiguracja boczna, w której nurek ma butle przyczepione pod ramionami wzdłuż bioder, zamiast na  plecach. Pierwotnie stosowana była przez nurków w wąskich jaskiniach, wszędzie tam, gdzie należało się przeciskać samotnie przez wąskie syfony i szczeliny. Obecnie znalazła uznanie u nurków rekreacyjnych i jest coraz częściej stosowana, głównie za sprawą nowych rozwiązań konstrukcyjnych i wygody użytkowania.

Znaczna większość dostępnych na rynku systemów Sidemount powtarza te same założenia konstrukcyjne. Zupełnie inną i ciekawą koncepcją dla skrzydła sidemount’owego jest konfiguracja „TODDY-Style”. Nazwa konfiguracji pochodzi od jej twórcy, a jest nim Thorsten “Toddy” Wälde – instruktor i trener instruktorów nurkowania technicznego. Jest wynalazcą i „mózgiem” systemu Sidemount TODDY-Style, który jest efektem wielu lat doświadczenia, testów i prób. Zestawiając to wszystko udało mu się stworzyć system, który jest niezwykle uniwersalny i świetnie sprawdzi się w różnych rodzajach nurkowania.

W takim razie czym wyróżnia się system „TODDY-Style” na tle standardowych konfiguracji Sidemount?  

Obecnie Sidemount kojarzy się z czymś lekkim, pozbawionym płyty, a TODDY-System wprowadza zupełnie inne rozwiązanie, które ma być czymś zupełnie nowym w świecie Sidemount. Przede wszystkim „TODDY” bazuje na połączeniu dwóch aluminiowych płyt, na zewnątrz i wewnątrz worka wypornościowego (tzw. „sandwich system”). Taka konstrukcja okazuje się mieć wiele zalet o których dowiesz się na szkoleniu.

Bez względu na to czy zamierzamy nurkować rekreacyjnie, czy prowadzić bardziej zaawansowane nurkowania technicznie, eksplorację wraków lub jaskiń w trudnych warunkach, zimnej wodzie itp.. TODDY Style System ma być idealnym wyborem.

Zdecydowanym plusem tej konfiguracji jest to, że całość możemy łatwo i szybko  dostosować do różnych parametrów, które będą zmieniać się w zależności od specyfiki zaplanowanych nurkowań. Mogą to być zmiany pod pływalność, wagę, rozmiar butli itp., które nie stanowią problemu oraz są łatwe i szybkie w przeprowadzeniu. Cały system jest łatwo dostępny podczas nurkowania i zorientowany ściśle przy ciele. Jest również niezwykle wytrzymały i przystosowany do wymagających eksploracji w miejscach niezostawiających wiele przestrzeni.


TODDY Style to nie tylko innowacyjna konfiguracja systemu sideomount, ale także inne podejście i sposób myślenia o nurkowaniu.