JJ-CCR

OGÓLNIE INFORMACJE

Rebreather JJ-CCR został potocznie nazwany “4 x 4 wśród rebreatherów”, co pod wieloma względami jest idealnym opisem, ponieważ został zaprojektowany dla wszystkich warunków i może być dostosowany do najbardziej wymagających nurkowań. 

JJ-CCR wymaga wykwalifikowanego nurka w pełni świadomego zalet i wad rebreatherów technicznych i nie był przeznaczony na rynek płytkich rekreacyjnych nurkowań, został zaprojektowany przez profesjonalnych nurków wrakowych, którzy potrzebowali solidnego narzędzia do wykonania pracy w głębokich, ciemnych i zimnych wodach Morza Bałtyckiego.  Środowisko, dla którego JJ-CCR został zbudowany wymaga rebreathera, który jest prosty i wytrzymały w odniesieniu do obsługi i wytrzymałości, niezależnie od sytuacji i środowiska operacyjnego.  Wszystkie elementy JJ-CCR zostały starannie dobrane i są tam z jakiegoś powodu! Każdy szczegół ma swój cel i każde rozwiązanie może być uzasadnione.  Wszechstronność rebreathera sprawia, że można go dostosować do każdego planowanego nurkowania.

Filozofią JJ-CCR jest utrzymanie prostoty z solidną konstrukcją i minimalistycznymi detalami, co sprawia, że jest łatwy w obsłudze przed, podczas i po nurkowaniu.  Główna konstrukcja składa się z aluminiowej obudowy i stojaka ze stali nierdzewnej, do którego przymocowane są wszystkie komponenty takie jak przeciwpłuca, skrzydło i uprząż.  Zapewnia to użytkownikowi komfort zarówno na lądzie podczas zakładania rebreathera jak i w wodzie podczas nurkowania. Wszystkie węże i ścieżki gazowe są wykonane dla optymalnej wydajności zarówno w wodzie jak i w celach konserwacyjnych.  JJ-CCR jest wyposażony w najnowocześniejszą elektronikę i jest gotowy do nurkowania zaraz po wyjęciu z pudełka.  Zasyp scruber absorbentem, nabij butle i…  Twoja przygoda z rebreatherem może się zacząć!

CECHY REBREATHERA JJ-CCR

  • Bardzo wytrzymała aluminiowa obudowa, do której można zamocować do 4 butli. nurkowych (2-12L) za pomocą standardowych pasów jakie używamy w systemie otwartym.
  • Prosty i bezpieczny w użytkowaniu scruber axialny.
  • Wytrzymała podstawa. 
  • Zintegrowany uchwyt do przenoszenia jednostki który także stanowi osłonę węży.
  • Przeciwpłuca typu „back-mounted”.
  • Redundantne zasilanie: Jedna bateria dla kontrolera, jedna bateria dla HUD i dwie baterie zasilające solenoid.  Wszystkie baterie są odseparowane od pętli oddechowej.
  • Zintegrowany ADV (Automatic Diluent Valve).
  • Ustnik typu DSV (Dive Surface Valve).
  • MAV, zawór do manualnego podawania tlenu z możliwością podpięcia gazów zewnętrznych. 
  • MAV, zawór do manualnego podawania diluentu z możliwością podpięcia gazów zewnętrznych.
  • Niezależny wyświetlacz HUD (Head Up Display) z wyświetlaniem w czasie rzeczywistym PPO2 dla wszystkich trzech czujników tlenu.
  • Niezawodny, wielogazowy komputer Shearwater. 

PĘTLA ODDECHOWA


JJ-CCR charakteryzuje się bardzo niskimi oporami oddechowymi. Dzięki zamontowanych na plecach przeciwpłucom, które dopasowują się do kształtów Twoich ramion, uzyskujemy lekki i płynny sposób oddychania. Konektor T-piece wykonany z Delrinu łączą się z wytrzymałymi wężami oddechowymi, które kończą się wytrzymałym i prostym ustnikiem DSV. Pętla oddechowa posiada zintegrowany zawór ADV (Automatic Diluent Valve). 

SCRUBBER

JJ-CCR w swojej standardowej konfiguracji posiada scrubber axialny. Mieści on 2,3 kg absorbentu (Sofnolime 797). Dzięki prostemu zabezpieczeniu i połączniu scrubbera z głowicą rebreathera możemy łatwo go wyciągnąć, co ułatwia obsługę JJ-CCR.

Konstrukcja scrubbera, głowicy i zewnętrznej obudowy sprawiają, że ponowne napełnienie scrubbera, jego konserwacja i wizualna inspekcja na powierzchni jest bardzo łatwa!

OBUDOWA I STOJAK


Obudowa wykonana jest z twardego anodowanego aluminium i posiada uchwyt umożliwiające mocowanie nawet 4 butli.  Obudowa posiada dwa cylindry, które można wykorzystać do umiejscowienia ciężarków dedykowanych do JJ-CCR. Uchwyt do podnoszenia rebreathera, który znajduje się na górze tych cylindrów może być opuszczony, aby zminimalizować wysokość konstrukcji.

Stojak, który jest przykręcony w dolnej części obudowy, wykonany jest ze stali nierdzewnej i daje stabilność i komfort użytkownikowi podczas nurkowania oraz podczas ubierania rebreathera na powierzchni.

ELEKTRONIKA

JJ-CCR jest wyposażony w najnowocześniejszy pakiet elektroniki.  Posiada redundantne zasilanie z jedną baterią dla kontrolera, jedną baterią dla HUD i dwiema bateriami do zasilania solenoidu.  Wszystkie baterie są odseparowane od pętli oddechowej.  JJ-CCR posiada interfejs komunikacyjny DiveCAN® który gwarantuje poprawną transmisji danych, łatwość modernizacji, prosty demontażu elementów elektroniki.  JJ-CCR posiada mokre styki które automatycznego włączają elektronikę rebreathera. 

KONTROLER

JJ-CCR wyposażony jest w niezawodny kontroler ze zintegrowanym wielogazowym komputerem dekompresyjnym – Shearwater Petrel2. Posiada on niezależny HUD (Head Up Display) który wyświetla w czasie rzeczywistym wartość PPO2 dla wszystkich trzech czujników tlenowych.

PŁYTA I UPRZĄŻ

JJ-CCR jest wyposażony w pełni regulowaną uprząż zaprojektowaną specjalnie dla JJ-CCR. Uprząż jest wyposażona w miękkie wyściółki w obszarze ramion i klatki piersiowej, co zapewnia użytkownikowi duży komfort.  Uprząż została zaprojektowana z licznymi D-ringami, dzięki czemu użytkownik może łatwo skonfigurować rebreather pod konkretną konfigurację czy warunki nurkowania.

UNIWERSALNOŚĆ

JJ-CCR jest wszechstronnym rebreatherem zaprojektowanym i zbudowanym dla każdego rodzaju nurkowania, które masz na myśli. Obudowa posiada solidne mocowania dla 4 butli, co umożliwia różnorodną i wydajną konfigurację dopasowaną do personalnych potrzeb, stylu nurkowania czy wymagań środowiskowych. 

OSPRZĘT

JJ-CCR jest wyposażony w doskonały osprzęt zapewniający maksymalną wydajność i niezawodność; pierwsze stopnie APEKS US4 i węże Mi-Flex, derlonowe T-piece, osłonięty zawór ADV i ręczne zawory inflacyjne MAV to tylko niektóre z nich. Wszystkie komponenty zostały przemyślane podczas projektowania jednostki i są tam z konkretnych powodów gwarantując wytrzymałość w ekstremalnych warunkach środowiska wodnego.

OPCJE KONFIGURACJI

Opcje fabryczne dla JJ-CCR obejmują przedłużoną obudowę (XRC) co pozwoliło na umiejscowienie większego scrubbera zwiększającego czas pracy jednostki. 

XRC jest przeznaczony przede wszystkim do nurkowań które wymagają długiego czasu dennego czy długich dekompresji. XCR jest dostarczany w komplecie ze stojakiem, uchwytem i radialnym scrubberem.  Obudowa rebreathera został wydłużona o 50mm, stojak skrócony o tę samą długość, więc całkowity rozmiar jednostki pozostaje taki sam.

Jan Petersen oraz historia JJ-CCR

Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy zrobiłem kurs rebreatherowy z Janem Jorgensenem.  Po tym kursie postanowiłem kupić rebreather, ale Jan Jorgensen powiedział do mnie: To nie jest opcja dla ciebie – możesz zbudować swój własny rebreather!  Miałem już w głowie projekt nowego rebreathera.

Potem spędziliśmy razem dużo czasu i pokazałem mu, co byłoby możliwe do wykonania. Pierwszy prototyp JJ-CCR Rebreather był gotowy do nurkowania w marcu 2006 roku.

Jan Jorgenson był jednym z “crash test dummies” – już po pierwszym nurkowaniu bardzo spodobało mu się urządzenie i był zaskoczony tym, jak dobrze wszystko działa.  Ja również spędziłem wiele godzin na nurkowaniach testowych i starałem się poprawić ogólny projekt i funkcje.

W styczniu 2007 roku otrzymaliśmy pierwszy kontroler firmy Shearwater. Lars Steffeesen – dobry przyjaciel – zrobił z nim próbne nurkowanie i już nigdy nie odzyskaliśmy tego rebreathera! Kolejny egzemplarz został wysłany do Dave’a Thompsona, aby wykonał kilka próbnych nurkowań i mógł się nim „pobawić”.  Dave Thompson zaprojektował kilka przeciwpłuc typu backmounted, które chciał wypróbować z JJ-CCR Rebreather.  Nigdy nie dostaliśmy z powrotem tej jednostki!

Ponownie miałem dużo pracy przy rysowaniu i obrabianiu części do jednostki. I znów wiele nurkowań testowych z małą grupą duńskich przyjaciół. Miałem szczęście poznać Henrika Sogrena, który pomógł mi w niektórych kwestiach projektowych i obróbce.  3 lata później w marcu 2009 roku JJ-CCR był w końcu gotowy do oficjalnych testów w Quinetiq w Anglii.  Pierwsze testy odbyły się w czerwcu 2009 roku i z ogromnym sukcesem urządzenie przeszło wszystkie testy w kierunku normy EN14143.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA – JJ-CCR DiveCAN CE

Wymiary:

  • 70cm x 40cm x 26cm 

 

Waga:

  • 34,2 kg – gotowy do użycia wraz z 2 butlami 3l 
  • 19,8 kg – bez butli i absorbentu 

 

Scrubber:

  • Axialny
  • Pojemność 2,5kg
  • Czas pracy 180min
  • Absorbent Sofnolime® 797

 

Butle:

  • Tlen 3l / 200bar
  • Diluent 3l / 200bar

 

Baterie:

  • 2 x 3,6v lithium (SAFT 14500)
  • 2 x 9v lithium 

 

Przeciwpłuca:

  • Typ Back-mounted, pojemność 8l 

 

Głębokość:

  • Max 40m dla diluentu powietrze 

 

Operacyjna:

  • Max 100m dla diluentu trimix

Uwaga! Nurkowanie poniżej 100m wiąże się z wieloma dodatkowymi zagrożeniami

Zakres ciśnienia atmosferycznego :

  • 800 – 1050mbar

 

Automat tlenowy:

  • Apeks US4, M26x2, LP 7.0-7.5 bar

 

Automat diluent:

  • Apeks US4, DIN 5/8”, LP 9.0-10.0 bar

 

CENA:

  • 7.925 Euro netto
  • 9.747 Euro brutto

 

SZKOLENA:

  • JJ-CCR MOD1 – 1.200 Euro / indywidualny 1.400 Euro 
  • JJ-CCR MOD2 – 1.200 Euro / indywidualny 1.400 Euro 
  • JJ-CCR MOD3 – 1.400 Euro / indywidualny 1.900 Euro 

 

WARSZTATY:

  • 1 dzień warsztatów, 2 nurkowania – 800 zł

 

INTRO DIVE:

  • 1 nurkowanie – 400zł

Jeśli potrzebujesz więcej informacji napisz lub zadzwoń do nas!

Łukasz Piórewicz

lukasz@centrum-nurkowe.pl

+48 510 176 646