SIDEMOUNT

DLA KOGO?

Co to jest Sidemount? Jest to konfiguracja boczna, gdzie nurek ma butle przyczepione pod ramionami wzdłuż bioder, zamiast na plecach. Pierwotnie stosowana była przez nurków w wąskich jaskiniach, wszędzie tam gdzie należało się przeciskać samotnie przez wąskie syfony i szczeliny. Obecnie znalazła uznanie u nurków rekreacyjnych i jest coraz częściej stosowana, głównie za sprawą nowych rozwiązań konstrukcyjnych.
RAID Sidemount Diver to nowoczesny program, który obejmuje wszystkie obecne procedury Sidemount odpowiednie do nurkowań jaskiniowych, technicznych i rekreacyjnych. Sidemount, choć wynaleziony do nurkowania w jaskiniach, stał się bardzo popularną konfiguracją w nurkowaniu rekreacyjnym i technicznym. Pozwala na dłuższe nurkowania i zapewnia nurkowi zwiększony poziom redundancji dzięki nurkowaniu z dwoma niezależnymi butlami.

Program można łączyć z innymi programami RAID, aby „dostosować” się do potrzeb i aspiracji kursantów. Oznacza to, że Sidemount może być łączony z Open Water 20 lub z programem technicznym, wrakowym lub jaskiniowym. Jedynym wymogiem jest spełnienie wszystkich warunków wstępnych oraz spełnienie i przestrzeganie godzin i minimalnych standardów dla obu kursów. 

Jako nurek sidemount-owy staniesz się twórcą własnej konfiguracji. Każdy dąży do perfekcji, a takim właśnie jest sidemount, który daje swobodę w nurkowaniu, całkowitą kontrola nad sprzętem, w szczególności zaworami i regulatorami oddechowymi. Konfiguracja ta zwiększy Twoja opływowość i z łatwością będziesz mógł poprowadzić butlę przed sobą, aby przepłynąć przez ciasny otwór, okno wraku,  szczelinę w jaskini czy rafie. Dodatkowo zwiększy Twoje bezpieczeństwo i komfort pod wodą oraz uczyni transport sprzętu łatwiejszym, na powierzchni.

Jest to niezwykle elastyczny program który nie ogranicza się do jednego konkretnego stylu nurkowania sidemount. Dzięki temu program może być realizowany w każdym zakątku świata, pozwala instruktorom na korzystanie z filozofii sidemount Florydy lub Meksyku lub ich niewielkich modyfikacji.

Przebieg kursu
  • Kurs składa się z dwóch głównych elementów, takich jak teoria (online) i praktyczne sekcje nurkowe. W trakcie kursu odbędziesz minimum 1 nurkowanie w wodach zamkniętych i 2 nurkowania w wodach otwartych pod okiem instruktora RAID.
  • Minimalny czas w wodzie wynosi 1 godzinę w wodach zamkniętych i 3 godziny na wodach otwartych.
 • Nurkowie mogą nurkować do maksymalnej aktualnej głębokości certyfikacji, ale nie mogą przekraczać głębokości 40 metrów.
 • Nurkowie mogą używać:
 • Dwie poprawnie skonfigurowane butle Sidemount.
 • Powietrze, nitroks, tlen i trimiks (jeśli obejmuje program kursu).
 • END / EAD dla trimiksu nie może przekraczać 30 metrów.
 •  PO2 dowolnego użytego gazu nie może przekraczać 1,4.
 • Nurkowie mogą wykonywać tylko nurkowania bez dekompresyjne.
 • Podczas zarządzania gazem należy ściśle przestrzegać zasady jednej/trzeciej (lub jednej/szóstej, jeśli to konieczne).
 • Kurs prowadzony jest przez bardzo dobrego instruktora RAID – nasze centrum ma wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów, którzy są pasjonatami nurkowania, dzięki którym nauczysz się wszelkich potrzebnych umiejętności nurkowych. 
 • Masz dostęp do nowoczesnych podręczników online – mamy nowoczesne podejście do szkolenia i korzystamy z rozbudowanego system nauczania online i wszystkie podręczniki są w wersji elektronicznej. Wszystkie kursy online są automatycznie aktualizowane, co oznacza, że nigdy nie będziesz mieć przestarzałych materiałów. Jako student i absolwent RAID będziesz miał dożywotni darmowy dostęp do swojego profilu zawierającego certyfikaty i dzienniki nurkowania.
 • Wszystkie quizy i egzaminy teoretyczne zaliczasz online –  system online pozwoli Ci uczyć się we własnym tempie, wszędzie, gdzie tylko chcesz – w domu, w parku, w autobusie… gdziekolwiek! Również quizy sprawdzające wiedzę oraz egzaminy końcowe zaliczasz online w dogodnym dla Ciebie czasie i miejscu.
 • Po ukończeniu i zaliczeniu kursu, od razu otrzymasz od nas E-certyfikat. Nie musisz czekać tygodni lub miesięcy na certyfikat, ponieważ e-karty RAID są wydawane natychmiast po zakończeniu kursu, a plastikowy certyfikat to tylko opcja.

ISTOTNE INFORMACJE:

KURS SIDEMOUNT RAID NIE JEST PROGRAMEM DEKOMPRESYJNYM I PROGRAMEM PRZESTRZENI ZAMKNIĘTYCH

KURSY

PERFORMANCE
DIVER


SIDEMOUNT


NITROX

SUCHY
SKAFANDER

WRECK
DIVER

TECHNICAL
WRECK DIVER

NURKOWANIE
W NOCY


NAWIGACJA

SPECJALISTA
SPRZĘTOWY