JEZIORO HAŃCZA

Hańcza to jezioro oligo-mezotroficzne o wyjątkowo czystej wodzie. Jest to najgłębsze jezioro w Polsce – maksymalna głębokość 108,5 m. Podczas nurkowania do kilkunastu metrów głębokości, możemy spodziewać się zazwyczaj widoczności na poziomie od 3 do 6 metrów. Natomiast poniżej głębokości 20 metrów, praktycznie zawsze mamy do dyspozycji bardzo dobrą wizurę w granicach 8-12 metrów.

Dno i brzegi pokryte dużymi głazami narzutowymi (szczególnie zachodni brzeg), co oprócz czystej wody podnosi jego atrakcyjność. Roślinność wodna jest uboga. Przez jezioro przepływa rzeka Czarna Hańcza (wpływ od północy wypływa na południu). 

Ze względu na dogodne warunki, miejsce to jest często odwiedzane przez zaawansowanych nurków technicznych, jednak w miejscu tym można nurkować również rekreacyjnie. Hańcza jest znana z malowniczych ścianek, w zakamarkach których kryją się miętusy i raki. Na głębokości ok. 38 m leżą dłubanki – pochodzące z okresu ok. XVI wieku, ręcznie wyciosane z pni drzew łódki rybackie. Płytsze strefy jeziora zamieszkują raki, szczupaki i wiele gatunków ryb. Nurkując w Hańczy możesz spotkać m.in.: miętusy, trocie jeziorowe, sieje, sielawy, szczupaki, głowacze pręgopłetwe, głowacze białopłetwe, stynki oraz skorupiaki.

Do dyspozycji nurków jest kilka parkingów z przygotowanym zejściem do wody.

Rejon, w którym położone jest jezioro słynie z pięknych krajobrazów, pięknej przyrody oraz pysznej regionalnej kuchni!

Jeśli masz pytania, pisz lub dzwoń do nas śmiało!

Łukasz  510 167 646

Ewa  663 585 111

kontakt@centrum-nurkowe.pl

Sprawdź nasze kalendarium


Zapraszamy na wspólne nurkowania!
Ekipa CTN