Niemieckie Kamieniołomy

Już w czerwcu w dniach 23-26 planujemy wyjazd na niemieckie kamieniołomy. W planie mamy nurkowania na trzech kamieniołomach: Sparmann, Prelle, Horka, Wetro i Steina. (Po rozpoznaniu na miejscu wybieramy 3 kamieniołomy)

KAMIENIOŁOM HORKA
Zbiornik o maksymalnej głębokości około 35m i wysokiej przejrzystości wody. Widoczność sięga 10 – 12m. Jasne ściany kamieniołomu powodują, że nawet podczas nurkowania na samo dno nie będą potrzebne latarki. Pod wodą znajduje się dużo atrakcji dla nurków. Część z nich to pozostałości dawnej infrastruktury, jak ruiny budynków eksploatacyjnych czy szczątki rurociągów. Innym rodzajem atrakcji są te przygotowane specjalnie dla nurków, jak wesoła rodzinka rekinów, czy różnego rodzaju gadżety poustawiane w różnych miejscach zbiornika. Interesujące są również wspaniałe, pionowe ścianki kamieniołomu. Zejście do wody jest wygodne, do samej tafli a nawet głębiej prowadzą nas szerokie, metalowe schody. Nad zbiornikiem znajduje się baza nurkowa, gdzie można nabić butle, kupić pamiątkowe koszulki czy wypożyczyć sprzęt w razie potrzeby.

 

KAMIENIOŁOM SPERMANN
Granitowy kamieniołom o głębokości dochodzącej prawie do 70m i wysokiej przejrzystości wody. Obecnie znajduje się on pod opieką Szkoły Nurkowania Kamenz. Zbiornik zachwyca stromo opadającymi, czarnymi ściankami. Pod wodą wiele ciekawostek,m.in. bunkier, mnóstwo starych rur i innych instalacji. Jak twierdzi właściciel bazy kamieniołom ten do dziś jest mało poznany, każdy może więc zostać odkrywcą czegoś nowego. Niewątpliwą atrakcją zbiornika są hodowane tutaj jesiotry, które osiągają naprawdę imponujące rozmiary. Te ciekawskie ryby chętnie przypływają oglądać wchodzących do wody lub wiszących na przystankach nurków. Jest to zbiornik ciemny. Podczas każdego nurkowania zalecana jest latarka i niewiele jest miejsc płytszych niż 20m. Choć jest on dobrze oporęczowany, jednak dotarcie do większości miejsc odbywa się w toni, więc wymagane jest tu dobre opanowanie pływalności. Baza na powierzchni oferuje wszelkie udogodnienia dla nurków, włącznie z prysznicem, knajpką i noclegami.

 

KAMIENIOŁOM WETRO:
Duży zalany kamieniołom w okolicach Niesky. Są to dwa zbiorniki, oddzielone od siebie zalaną groblą: pólnocny – płytszy i głębszy południowy. Maksymalna głębokość dochodzi do 56m. Widoczność uzależniona jest od panujących warunków i waha się w granicach od 3 do nawet 15m.
Pod wodą znajdują się pozostawione z czasów wydobycia, malowniczo wyglądające urządzenia i resztki infrastruktury. Zejście do wody po dość stromych, wąskich schodach zakończone jest wygodną platformą z ławeczkami, na których można założyć sprzęt czy rozebrać się po nurkowaniu. Dalej znajduje się druga platforma, służąca do celów szkoleniowych. Ścianki porośnięte są ładną roślinnością. Jest to miejsce do nurkowania dla osób ze stopniem AOWD lub wyższym. Baza na miejscu oferuje wszelką potrzebną pomoc oraz infrastrukturę.

 

KAMIENIOŁOM STEINA

Ładny zbiornik, przyjazny nawet dla początkujących nurków. Z tego względu dość oblegany w okresie letnim. Głębokość sięga 33 metrów, widoczność dość dobra, jednak uzależniona od panujących warunków oraz ilości osób nurkujących. Pod wodą zatopione drzewa i piękna roślinność porastająca ściany, które odpadają tarasami, co stanowi interesującą odmianę po stromych pionowych ścianach innych kamieniołomów. W zbiorniku spotkać można wielkie okonie ciągnące do światła latarek, liny, szczupaki i płocie a także raki. Krąży też legenda o spotkaniach z olbrzymim sumem. W kamieniołomie tym nie ma żadnych sztucznych atrakcji nurkowych. Wejście do kamieniołomu znajduje się tuż przy bazie, po stromych metalowych i wąskich schodkach, około 6m w dół. Przy brzegu wąska półka skalna o głębokości około 0,5-1m gdzie można założyć płetwy i sprawdzić sprzęt. Baza nurkowa obsługuje również pobliski kamieniołom Prelle. Jest doskonale wyposażona w sprężarki, sklep i wypożyczalnię sprzętu nurkowego, łazienki i kuchnię, miejsce, gdzie można usiąść nad samą wodą pod dachem, miejsce na grilla czy ognisko.

KAMIENIOŁOM PRELLE
Jest do śliczny, niewielki zbiornik o głębokości dochodzącej do 47m. Na dnie znajduje się m.in. wrak kutra z nadbudówką. Wejście do wody jest łagodne i dość wygodne ze względu na płytką półkę skalną. W kamieniołomie spotkać można sporo ryb, a jeśli ktoś będzie miał szczęście zobaczy przy wejściu królewskich rozmiarów karpia, pływającego majestatycznie wśród zatopionych opadłych liści i gałęzi. Kamieniołom został zaopatrzony w wiatę, umożliwiającą przebranie się oraz sklarowanie sprzętu w wygodnych warunkach.

 • PLAN WYJAZDU:
 • 23.06 – wieczór(godzina do ustalenia) zbieramy się pod Centrum, sprawdzamy sprzęt, pakujemy do auta i wyjeżdżamy. ( jakieś 8h jazdy https://www.google.pl/maps/mm
 • 24.06 - w nocy przyjazd do bazy i zakwaterowanie
 • 24.06 – rano śniadanko i pierwsze nurkowanie na kamieniołomie Sparmann. Po nurku przerwa powierzchniowa i popołudniu drugie nurkowanie w tym samym miejscu. Wieczorkiem grill, ognisko lub inne atrakcje, do ustalenia na miejscu.
 • 25.06 – po śniadaniu pakowanie sprzętu i transport na kamieniołom Prelle, (20 min do bazy w której nocuejmy) gdzie zrobimy dwa nurkowania. Po nurkach powrót do bazy. Wieczorne atrakcje jak w dniu poprzednim.
 • 26.06 – dwa nurkowania na kamieniołomie Horka. (20 min od bazy Sparmann)Po nurkach powrót do bazy, pakowanie sprzętu i powrót do Gdyni.
NOCLEG
Nocujemy w bazie nurkowej znajdującej się nad kamieniołomem Sparmann. Do spania zabieramy swoje śpiwory i podusie. Baza jest świetnie przygotowana do spędzenia tam kilku dni nurkowych. Znajduje się tam sprężarkownia oraz wygodna przebieralnia, gdzie można przygotować się do nurkowania oraz osuszyć sprzęt.
Przy przebieralniach znajduje się część mieszkalna składająca się z 4 wygodnych pokoi. Pokoje są ogrzewane i każdy z nich ma taras z widokiem na wodę)
Oprócz noclegu zapewnione jest śniadanie, inne posiłki już we własnym zakresie, czyli: na nurkowiskach będziemy standardowo grillować, po nurkowaniu idziemy na kolacje i browar do miasta.
Baza przy kamieniołomie Sparmann będzie doskonałym miejscem wypadowym na okoliczne ww. kamieniołomy.
KOSZTY

Cena 1200 zł zawiera: 

 • - noclegi ze śniadaniem 
 • - transport i wstępy na nurkowiska
 • - opieka Instruktora lub Divemastera
 • - zaopatrzenie zestaw tlenowy
 • - podstawowy serwis sprzętu nurkowego
 • CENA NIE ZAWIERA
 • ubezpieczenia nurkowego 
 • wyżywienia poza podanym powyżej
 • wypożyczenia sprzętu nurkowego
 • cena wypożyczenia sprzętu w CTN 20 zl/element/dzień nurkowy 
 • prysznic 1,5 Euro/4min
 • gazów:
 • przykładowe ceny gazów:
 • - 15l powietrzem do 200 bar – 9 eur,
 • - twinset 2 x 12l - powietrze - 14,40 eur,
 • - twinset 2 x 12l - tmx 21/35 - 71 eur,
 • - hel - 1l - 0,03 eur,
 • - EAN 50 - 12l - 14 euro
 • Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt  z Pitem +48 502 156 949 lub zapisy poprzez kalendarium na stronie www.centrum-nurkowe.pl