Płetwonurek P1

Płetwonurek P1

PŁETWONUREK * KDP PTTK/CMAS 
(Płetwonurek P1)Jest to podstawowe szkolenie stworzone z myślą o osobach, które rozpoczynają swoją przygodę w podwodnym świecie. Woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem. Możemy jednak bezpiecznie pokonać bariery, które dzielą nas od podwodnego świata i możemy w tym świecie bezpiecznie przebywać, zostawiając za sobą lądową codzienność :).


Podczas szkolenia jego uczestnicy uczą się bezpiecznie korzystać ze sprzętu nurkowego i pływać pod wodą. Ponieważ nurkowanie jest sportem partnerskim, uczą się też podwodnej komunikacji, wzajemnego wspierania się i współdziałania pod wodą. Po ukończeniu szkolenia jego uczestnicy otrzymują międzynarodowy certyfikatuprawniający do samodzielnego nurkowania z partnerem (pełnoletnim) o takich samych kwalifikacjach na głębokość do 20m.Wymagania:

  • umiejętność pływania, oswojenie z wodą
  • ukończone 14 lat


Zakres kursu 


Cykl 9 wykładów i 12 zajęć w wodzie (wyłącznie w wodach otwartych lub 
5 basenów i 8 zajęć w wodach otwartych) poświęconych następującym zagadnieniom:

  • elementy sprzętu nurkowego i jego prawidłowa konfiguracja
  • podstawy fizyki nurkowania i środowisko wodne
  • technika nurkowania (poruszanie się w wodzie, komunikacja pod wodą, planowanie nurkowania, korzystanie z tabel nurkowych)
  • zdrowie nurka i potencjalne zagrożenia
  • bezpieczeństwo i ratownictwo
  • historia nurkowania
  • bonus - dodatkowe zajęcia wykraczające poza program kursu P1 - poświęcone alternatywnym nowoczesnym metodom planowania nurkowań (tzw. Minimum Deco).


Zajęcia w wodzie odbywają się na basenie, w jeziorach kaszubskich, ew. w morzu. O ile nadarzy się ku temu okazja i uczestnicy kursu wyrażą chęć, to ostatnie nurkowania można przeprowadzić na wrakach naszej zatoki lub w pobliżu Łeby (UWAGA - występuje wtedy dodatkowa opłata za czarter kutra).

Przed rozpoczęciem kursu wszyscy jego uczestnicy muszą przejść nurkowe badanie lekarskie. Przepisy zezwalają na zaświadczenie wydane przez lekarza ogólnego, tym nie mniej zalecamy dla własnego spokoju wizytę u tzw. lekarza klubowego, który zada właściwe pytania i wyda wiarygodne dla nas samych zaświadczenie. Koszt takiego badania to 60 do 90zł (proponujemy kontakt z lekarzem stale z nami współpracującym, który zaoferuje dobrą cenę).

czas trwania kursu: 7-9 dni w trybie ciągłym lub 
2 tyg. wieczorami + ok. 4 weekendów (tryb wieczorowo-weekendowy)
liczba uczestników: 2-6 osób

W naszej szkole uczestnicy kursu otrzymują podręcznik, pełen sprzęt nurkowy z wyjątkiem wyposażenia osobistego (maska i fajka oraz opcjonalnie: płetwy i buty), które należy i warto indywidualnie dobrać (służymy fachowa poradą w naszym sklepie).

...zatem jakie wydatki należy przewidywać przy naszym pierwszym doświadczeniu :) z nurkowaniem? 
koszt kursu, zakup maski i fajki, badanie lekarskie oraz opcjonalnie: zakup butów i płetw, ew. opłata za wypłynięcie w morze. Ważne: w naszej szkole nie ma ukrytych dodatkowych opłat po ukończeniu kursu. Wydanie książeczki nurka i wydanie certyfikatu leży po stronie instruktora.

Jest natomiast stały bonus od CTN Piórewicz: uczestnicy kursu otrzymują stały rabat 7% na wszelkie zakupy gotówkowe w sklepie CTN Piórewicz.